Haber

Tunus’ta İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasanın onaylanması talebiyle gösteri düzenlendi

Tunus Halk Meclisi’nde İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasanın oturumu sırasında yasanın onaylanmasını isteyen aktivistler gösteri düzenledi.

Tunus Parlamentosu önünde toplanan protestocular, İsrail ile normalleşmeyi hata sayan yasanın derhal onaylanması talebiyle gösteri yaptı.

Filistin ve Tunus bayrakları taşıyan göstericiler, “Halk (İsrail’le) normalleşmenin suç sayılmasını istiyor”, “Siyonistlerle normalleşme yok”, “Direniş, direniş, uzlaşma yok, direniş” gibi sloganlar attı.

İnisiyatif üyelerinden Gassan Bin Halife, gösteride yaptığı konuşmada, “Filistin ve Filistin halkı için, şehitlerimiz ve Gazze topraklarında direnenler için bu Meclis önünde toplandık. Tüm özgür ve onurlu insanlar gibi biz de Filistin’in arkasındayız.” İfadelerini kullandı.

Normalleşmeyi suç sayan yasa çıkana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Bin Halife, “Meclisteki milletvekillerine hatırlatmak isteriz ki, yeter ki siz doğrunun yanında olun ve bu milli talebin arkasında olun” , seninleyiz.” dedi.

Tunus Parlamentosu, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan bir yasa taslağı hazırlamak üzere olağanüstü oturumda toplandı.

Tunus Parlamentosu, normalleşme suçunu işleyenlerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin ile 100 bin Tunus dinarı (3200-32000 dolar) arasında para cezasıyla cezalandırılmasını öngören yasayı görüşmek üzere 17 Ekim’de olağanüstü toplandı. İsrail ile normalleşmeyi hata sayan tasarıya.

Tunus Halk Meclisi’nin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanı İbrahim Buderbale’nin daveti üzerine İsrail ile normalleşmeyi bir çözüm yolu olarak gören yasa tasarısının gönderilmesine karar verildiği belirtildi. Hatayı derhal değerlendirilmek üzere TBMM Hak ve Özgürlükler Komisyonu’na havale ediyoruz.

Açıklamada, “Filistin’deki gelişmelerin ardından gerçekleştirilen olağanüstü Genel Kurul toplantısında 97 milletvekilinin, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan tasarının acilen görüşülmesi için imza attığı” açıklandı.

Yasanın görüşülmesi için 30 Ekim’de yapılacak oturumun ertelenmesinin ardından Meclis önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu