Teknoloji

İddia: Twitter, Hükümetle ‘Hesap Engelleme Pazarlığı’ Yaptı

Gazeteci Cüneyt Özdemir 8 Şubat’ta yaşanan Twitter kriziyle ilgili çarpıcı bir tartışmaya yer vermişti. Özdemir, Twitter ve hükümet yetkilileri arasında yapılan toplantıda. ‘hesap yasağı’ pazarlığıyaptığını iddia etti.

Bu pazarlık tartışmalarından sonra, Twitter’da, Hükümetin kapatılmasını istediği hesapların listesi dolaşmaya başlıyordu. Tezlerin sosyal medyada büyük tepki almasının ardından bir açıklama geldi.

İddialar nelerdi? Cüneyt Özdemir’in açıklaması:

“Altı saat süren görüşmede -bazı engelli hesaplar var- İsmail Saymaz’ın hesabını kapatmaya çalışıyorlardı. Twitter bunu da ifade özgürlüğü kapsamında reddediyor. ‘Suç olsa ne yaparsın bilmiyorum’ dediler. ‘Böyle bir şey varsa biz dediklerimizi yapmazsan seni kapatırız…’ Bu hikaye YouTube’un kapatılma hikayesine dönüştü.”

İşte Twitter’dan engellenmesi talep edilen hesaplar ve ilişkileri:

İddialarda adı geçen İsmail Saymaz’dan açıklama: “Twitter hesabımla ilgili yaptırım talep edildiği iddiasının asılsız olduğunu belirttiler.”

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan aradılar. Twitter hesabımla ilgili yaptırım istendiği iddiasının asılsız olduğunu belirttiler. Yetkililer, Twitter ile yapılan görüşmenin deprem bölgesindeki manipülasyon içeriğine ilişkin olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu