Yaşam

Herhangi Bir Suça Karışmadıkları halde Cezaevinde Yaşayan Kediler: Aslında Büyük Bir Amaca Hizmet Ediyorlar!

Elbette herhangi bir hata ile hapsedilmemişBu masum yaratıklar cezaevlerinin koridorlarında akın ederken bir yandan da onların maskotu oluyorlar.

Bir bakıma tutukluları rehabilite etmek amacıyla yapılan bu uygulamanın sonuçları şöyle: hem kediler hem de mahkumlar içinoldukça olumlu!

1980’lerde; Mahkumlar ve kedileri birleştiren bir deney yapıldı.

1980’lerin ortalarında, İsviçre’de bir erkek hapishanesinde ‘Kedi’ adlı deneysel bir program yürütüldü. Mahkumların hücrelerinin içinde ve/veya dışında kendi kedilerine sahip olmalarına izin verildi. Kedilere uygun şekilde bakıldığı için ve güvende olduklarından emin olmak içinPrograma harfiyen uyuldu.

Deneyin raporu, mahkumlar için kedilerin “yalnızlıkla başa çıkmanın bir yolu, güvenebilecekleri ve yargılamayan bir canlı, sevgi ve şefkat göstermenin genel kabul görmüş bir yolu” olduğunu ortaya koydu. Ek olarak, kolaylaştırıcı psikolojik tedavilerDuygusal bir durum yarattı.

Kedili cezaevi programları dernek ve cezaevleri işbirliği ile yürütülmektedir.

Bir kediye bakmanın, onu sevmenin ve onun için sorumluluk almanın olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden; duygusal olarak istikrarlı,İnsana sevecen ve pozitif hissettiren kedileri cezaevi mahkumlarıyla eşleştirmek hiç de mantıksız gelmiyor.

Purrfect Pals, sosyalleşmeye ve insanlarla temasa ihtiyaç duyan bir dernektir. yarı yırtıcı veya son derece utangaç Kedilerin yuva bulmasının zor olduğunu düşündü. Ancak mahkûmlar bu şartı yerine getirmeyi memnuniyetle kabul ettiler.

Kediler cezaevlerine gönderilmeden önce belli prosedürler uygulanıyor.

Elbette bu programlarda kediler doğrudan mahkûmlara gönderilmiyor. Önce; yanlış yapanların örnek davranışları, hijyen, psikiyatrik kararlılık,Topluma karşı tutumları, ıslah programlarına katılımları gibi birçok kriter dikkate alınmaktadır.

Ayrıca kediler bu cezaevlerine kısırlaştırılmış ve aşıları yapılmış olarak gidiyor. Üstelik sokaklardaki kedi popülasyonu da azalıyor. Purrfect Pals gibi diğer kuruluşlar da kendi programlarını oluşturur ve cezaevleri ile işbirliğiprogramlarını çalıştırabilirler.

Bu uygulamanın hem kediler hem de insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kedilere, mahkumlara ve idareye bakmak hem sağlık hem de memnuniyet üzerine Derin etkileri vardır. İşte kanıtlanmış faydalarından sadece birkaçı:

  • Kısırlaştırma, kedilerin refahı için gerekli olan birincil uygulamadır. Ayrıca, nüfusu stabilize eder. Aşılar da mümkündür hastalıkları önlemesağlıklı miktarda kedi.
  • Hapishanedeki kediler mahkumlara insancıl bir yaklaşım sunuyor, merhameti teşvik ederve onlarla ilgilenerek sorumluluk aşılayın.
  • Kedilerle etkileşime giren mahkumlar tekrarlanan kabahatler olmadıkça oranlarda azalmagörülür.
  • Aralarında kedilere bakan infaz memurları daha yakın bağlarGeliştiriliyor.

2006 yılında, hapishane temelli hayvan programlarının ilk ulusal araştırması, mahkumlar hakkında aşağıdaki bulguları buldu:

  • %100 stres seviyesindekesinti
  • %97’de mahkum ilişkisi/ güven artışı
  • %93’ü kendini kontrol altındaarttırmak
  • %89’da insanlaştırma ve sakinleştirmedearttırmak
  • %85’i iş ahlakındaarttırmak
  • %80’inde gurur/başarıduygu artışı

ABD’de genellikle cezaevlerinde uygulanan ve ülkemizde örneği olmayan bu uygulamanın sonuçlarına bakıldığında; mahkumların rehabilitasyonundadeğerli bir rol oynadığı görülebilir.

İçinizi yumuşatacak diğer fotoğraflar:

Kaynaklar: Hapishane Tabanlı Hayvan Programları, Purrfect Pals, Kedinizi Tanıyın, Sokak Kedisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu