Ekonomi

Ethereum, Bitcoin’e kıyasla neden dirençli?

Kripto para piyasaları davalar, kararlar ve düzenleme söylentileri arasında yolunu bulmaya çalışıyor. Bütün gün yeşil olan mumlar bir haberle kırmızıya dönebilir. Bu dalgalı zamanların ortasında, Bitcoin ve Ethereum’un neden farklı yansımalar verdiği ve yatırımcılarına panik satışı ve borsalarda tasfiyelere neden olan haberler karşısında birebir direnç göstermediği merak konusu oldu. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, Ethereum’un neden düşmediğini yazdı.

 

Ethereum Neden Düşmüyor?

Nisan ortasından itibaren yukarı yönlü ivmesini kaybeden ve yatay-negatif bir fiyatlama sergileyen Bitcoin, fiyatta %15’ten fazla kayıp yaşarken, altcoin başkanı Ethereum önemli bir düşüş göstermiyor. Ethereum’daki geri çekilmenin Bitcoin’e göre çok daha makul olması ve hatta kripto para piyasasındaki genel olumsuz havaya rağmen yatay hareket etmesi çeşitli analistlerin dikkatini çekti.
Mart ve Nisan aylarında Şanghay güncellemesi beklentisiyle yükselişe geçen Ethereum, güncellemenin ardından genel piyasa algısının olumsuza dönmesine ve güncelleme sonrası kar satışlarıyla bir miktar gerilemesine rağmen istikrarlı duruşunu sürdürdü. Peki, neredeyse tüm kripto para birimleri değer kaybederken Ethereum neden tutunuyor? Öncelikle piyasada sıklıkla takip edilen on-chain bilgilerinden biri olan borsalardaki Ethereum ölçüsü 17,2 milyon ETH ile son beş yılın en düşük seviyesinde. İlk defa okunduğunda olumsuz bir terim gibi görünse de borsalarda Ethereum ölçeğindeki düşüş, potansiyel olarak işlem satacak Ethereum ölçeğinin düştüğünü gösteriyor.
 

Borsalarda Ethereum boyutunun küçülmesine paralel olarak Ethereum sahiplik sayısındaki artış da fiyatı destekliyor. Ocak ayında bu sayı 19 milyon adet ile son zamanların en yüksek seviyesinde yer alırken, Mayıs başında 18 milyon adet olarak gerçekleşti. Son bir ayda borsalardan 800.000 Ethereum’un soğuk cüzdanlara çekilmesi, yatırımcıların Ethereum’u uzun süre elinde tutma isteği ve depolamasından dolayı Ethereum’un orta-uzun vadede yükseleceği beklentisine sahip olduklarını ortaya koyuyor. Özellikle piyasaların düşüşe geçtiği günlerde Ethereum hakimiyet oranının artması ve sahiplik artışı Etheruem yatırımcılarına güven veriyor.

Son raporlara göre Ethereum sahiplerinin sayısı şu anda 100 milyon civarında ki bu son zamanların en yüksek rakamı. Özellikle Mayıs ayından bu yana sahip sayısı yaklaşık 1,5 milyon kişi arttı.

Sahiplik neden artıyor ve borsalardaki Ethereum ölçer neden düşüyor?

Bu durum yatırımcıların Ethereum’larını tezgah üstü platformlarda tutma ve staking faaliyetlerine devam etme isteği olarak yorumlanabilir. Özellikle zorlu finansal koşullarda yatırımcıların finansal davranışları bu şekilde daha muhafazakar olabilmektedir. Bunun Ethereum fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi var gibi görünüyor.
Ayrıca Merge sonrası Ethereum’un Proof-of-Stake mutabakat sistemine geçişi ve son Şanghay güncellemesinden sonra stakingteki yeni gelişmeler Ethereum’a olan güveni pekiştirdi. Sonuç olarak tüm bu gelişmeler borsalardaki genel likiditede bir gerilemeye işaret ederken, Ethereum yatırımcılarının sahipliğindeki artış ve borsalardaki Ethereum ölçeğinin küçülmesi Ethereum ekosistemine katkı sağlayan değerli gelişmelerdir. Geliştirici ekibin önümüzdeki dönemde düzeltici adımlar atmaya devam etmesi durumunda bu trendin devam etmesi ve Ethereum’un daha önce gördüğü rekor seviyelere ulaşması beklenebilir.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

iskenderun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu