Haber

Doğal Madımak Sivas’ta elde toplanıyor

Zaten doğada yetişiyor, büyük emeklerle tek tek toplanıyor.

Sivas’ta doğada kendiliğinden yetişen ve büyük emeklerle tek tek toplanan Madımak’ın faydaları saymakla bitmez.

SİVAS – Sivas’ta doğal olarak yetişen ve büyük emeklerle tek tek toplanan Madımak’ın faydaları saymakla bitmez.

Sağlığa birçok faydası olduğu bilinen ve Sivas’ta adına türküler yazılan Madımak, baharın gelmesiyle birlikte Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Yeniköy’de yöresel kıyafetlerini giyen kadınlar tarafından hasadına başlandı. Doğada doğal olarak yetişen ve yabani otların ortasından özenle seçilen Madımak, Sivaslı kadınların emeği ile tek tek toplanıyor. Sivaslıların lezzetinden vazgeçemediği bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Başta kan şekerini dengelemek olmak üzere vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, grip, idrar söktürücü özelliği ve ishal gibi birçok sağlık sorununa iyi geldiği düşünülmektedir. Nisan ayında hasadına başlanan bu bitki haziran ayı sonuna kadar hasat edilebilmektedir.

“Doğada kendiliğinden yetişir”

Hafik Yeniköy sakinlerinden Keziban Koç, “Artık madımak topluyoruz. Sıra madımakta. Mayıs’ta toplanmaya başlıyor, haziran sonuna doğru toplama bitiyor. Tek tek topluyoruz. Madımak’lar” Çorba çok sevilir, doğada kendiliğinden yetişir, toplarız, alırız, gideririz. Kurumaya bırakıyoruz. Kışın pişiriyoruz” dedi.

Çimlerin ortasından toplama

Bir başka Yeniköylü de Madımak’ı çimenlerin ortasından topladıklarını belirterek, “Toplamak zor iş. Kolay iş yok, emeksiz yemek yok. Tek tek topluyoruz. Dondurucuya kaldırıyoruz. kuruturuz. Otlardan topluyoruz” dedi.

meram-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu